Program

Sobota 3. října 2015, 18.00 Janáčkovo divadlo

ČESKÁ FILHARMONIE

JOSEF SUK Pohádka, suita op. 16
LEOŠ JANÁČEK Putování dušičky, houslový koncert
ANTONÍN DVOŘÁK Slovanské tance, II. řada op. 72

Josef Špaček housle
Česká filharmonie
dirigent Jiří Bělohlávek

Česká filharmonie vstupuje do své jubilejní 120. sezony a toto výročí oslaví i v Brně – programem sestaveným příznačně z děl velikánů české hudby.

Neděle 4. října 2015, 15.00 - 18.00 kavárna a foyer Univerzitního kina Scala

MORAVSKÝ PODZIM DĚTEM I – HUDBA A OBRAZ

Multimediální hudebně-výtvarná dílna pro děti od 6 let, zaměřená na propojení hudby a animace. Příprava projekce, nahrávání zvuků a práce s nimi – a jako výsledek společný audiovizuální zážitek.

Neděle 4. října 2015, 19.00 Univerzitní kino Scala

LEKTORSKÝ ÚVOD

O filmu Batalion s Martinem Čihákem, pedagogem střihové skladby pražské FAMU

Neděle 4. října 2015, 20.00 Univerzitní kino Scala

NĚMÝ FILM S ŽIVOU HUDBOU

Batalion (1927)
československý němý film režiséra Přemysla Pražského (s Karlem Hašlerem v hlavní roli)
živě doprovázený hudbou Kryštofa Mařatky
zkomponovanou na objednávku pařížského muzea Louvre (2002)
česká premiéra

dirigent Kryštof Mařatka elektrický klavír
Jana Holmanová klavír, Jan Mach klarinet, Alžběta Vlčková violoncello

Pondělí 5. října 2015, 14.00 Univerzitní kino Scala

UMĚNOVĚDNÝ BIOGRAF I

MICHEL van der AA – beseda a projekce

Úterý 6. října 2015, 19.30 Besední dům

KLASIKA A AUDIOVIZUÁLNÍ KONCERT

FRANZ SCHUBERT Smrt a dívka (úprava pro smyčcový orchestr)
MICHEL van der AA Up-Close, koncert pro violoncello, smyčce, elektroniku a film

Konstanze von Gutzeit violoncello
Orchestr Berg
dirigent Pavel Šnajdr

Audiovizuální violoncellový koncert Up-Close, oceněný prestižní Grawemeyerovou cenou za rok 2013, je skvělou ukázkou tvorby holandského skladatele Michela van der Aa, důmyslně propojujícího hudbu s divadelní a filmovou akcí. Také Schubertův smyčcový kvartet Smrt a dívka (v orchestrální úpravě) evokuje souvislost s filmovým plátnem, konkrétně se slavným stejnojmenným snímkem Romana Polanského.

Středa 7. října 2015, 19.30 Besední dům

ARMIDA QUARTETT

ERKKI-SVEN TÜÜR Smyčcový kvartet č. 2 „Lost Prayers“ (Ztracené modlitby)
BÉLA BARTÓK Smyčcový kvartet č. 4
ALBAN BERG Lyrická suita

Armida Quartett
Martin Funda
1. housle, Johanna Staemmler 2. housle
Teresa Schwamm
viola, Peter-Philipp Staemmler violoncello

Berlínský soubor Armida Quartett zvítězil v roce 2012 v renomované mnichovské soutěži ARD (i díky interpretaci povinné soutěžní skladby, druhého smyčcového kvartetu Erkki-Svena Tüüra), a od té doby je zván na vyhlášená pódia a festivaly po celém světě.

Čtvrtek 8. října 2015, 19.30 Besední dům

DVANÁCT VIOLONCELL

EVŽEN ZÁMEČNÍK Musica per Pablo Casals
SOFIA GUBAJDULINA Přelud: Tančící slunce
ARVO PÄRT L‘abbé Agathon pro 8 violoncell a soprán
FRANGHIZ ALI-ZADEH Šúštar (Metamorfózy)
ALEXANDER KNAJFEL Utěšiteli (Modlitba k Duchu svatému) pro sbor violoncell
BRETT DEAN Dvanáct rozhněvaných mužů

Marie Fajtová soprán
Brněnští violoncellisté
umělecký vedoucí Pavel Šabacký

Unikátní seskupení dvanácti violoncellistů etablovaných z řad brněnské filharmonie uvede atraktivní skladby předních soudobých autorů z různých koutů světa – Česka, Austrálie, Ázerbájdžánu, Estonska či Ruska.

Pátek 9. října 2015, 19.30 Janáčkovo divadlo

ROTTERDAMSKÁ FILHARMONIE

NIKOLAJ RIMSKIJ-KORSAKOV Májová noc, předehra k opeře
SERGEJ RACHMANINOV Klavírní koncert č. 3 d moll op. 30
JEAN SIBELIUS Symfonie č. 2 D dur op. 43

Simon Trpčeski klavír
Rotterdamská filharmonie
dirigent Cristian Măcelaru

Rotterdamská filharmonie, dirigent Cristian Măcelaru i klavírista Simon Trpčeski patří ke světové hudební špičce. Třetí klavírní koncert Sergeje Rachmaninova žije v širokém povědomí i jako leitmotiv slavného filmu Záře (jehož projekci v rámci festivalu také nabízíme), program též připomíná 150. výročí narození finského klasika Jeana Sibelia.

Sobota 10. října 2015, 20.00 Besední dům

ZJEVENÍ – VISIONS

OLIVIER MESSIAEN Visions de l‘Amen (Zjevení konce)

Terezie Fialová klavír
Karel Košárek klavír
Saša Rašilov umělecký přednes

Messiaenův rozsáhlý opus pro dva klavíry Visions de l‘Amen (Zjevení konce) vznikl během druhé světové války. Provedení, jehož se ujme vynikající klavírní duo Terezie Fialová – Karel Košárek, doplní přednesem biblických textů herec Saša Rašilov.

Neděle 11. října 2015, 15.00 Besední dům

MORAVSKÝ PODZIM DĚTEM II – HARLEKÝN

KARLHEINZ STOCKHAUSEN Harlekýn

Karel Dohnal klarinet

Jedinečné hudebně-divadelní ztvárnění postavy Harlekýna v podání klarinetisty Karla Dohnala – představení, které pobaví, rozesměje, překvapí i dojme. Po jeho skončení následují tvůrčí výtvarné dílny pro děti ve spolupráci s Moravskou galerií.

Neděle 11. října 2015, 20.30 Univerzitní kino Scala

FILM

Záře
(Austrálie 1996, režie: Scott Hicks)

Pondělí 12. října 2015, 14.00 Univerzitní kino Scala

UMĚNOVĚDNÝ BIOGRAF II

ERKKI-SVEN TÜÜR
beseda s rezidenčním skladatelem Moravského podzimu 2015
a projekce jeho opery Wallenberg

Tüürova opera Wallenberg osobitě pojednává o osudu Raoula Wallenberga, švédského diplomata vyslaného během nacistické okupace do Budapešti, zachránce desetitisíců Židů před jejich deportací do koncentračních táborů a velice pravděpodobné oběti čistek NKVD.

Pondělí 12. října 2015, 19.30 Českobratský evangelický chrám J. A. Komenského (Červený kostel)

TŘI ESTONSKÉ HVĚZDY

ERKKI-SVEN TÜÜR Missa brevis
ARVO PÄRT Alleluia-Tropus (Nejsvětější Matka Boží)
Dva slovanské žalmy (č. 117 a 131)
ERKKI-SVEN TÜÜR Triglosson trishagion
VELJO TORMIS Unustatud rahvad (Zapomenuté národy) – výběr
ERKKI-SVEN TÜÜR / ARVED PAUL
Kui vaikivad päevased tuuled (Když vítr na den utichne)

Komorní sbor Collegium Musicale
dirigent Endrik Üksvärav

Úterý 13. října 2015, 19.30 Besední dům

KLAVÍRNÍ RECITÁL

BORIS PASTERNAK, ALEXANDR NIKOLAJEVIČ SKRJABIN, LEV NIKOLAJEVIČ TOLSTOJ, FRIEDRICH NIETZSCHE, RICHARD STRAUSS ad.

Jan Jiraský klavír

Spisovatelé Boris Pasternak, Lev Nikolajevič Tolstoj, filozof Friedrich Nietzsche a jejich hudební skladby – obstojí v přímé konfrontaci s díly jejich současníků, profesionálních skladatelů?

Středa 14. října 2015, 18.30 Sono Centrum

BESEDA: JUSTĖ JANULYTĖ

Setkání s litevskou skladatelkou Justė Janulytė

Středa 14. října 2015, 20.00 Sono Centrum

PŘESÝPACÍ HODINY – SANDGLASSES

JUSTĖ JANULYTĖ Smėlio laikrodžiai (Přesýpací hodiny)
pro 4 violoncella, živou elektroniku a instalaci
česká premiéra

Luca Scarzella video
Gaida Ensemble
Edmundas Kulikauskas, Povilas Jacunskas, Rūta Tamutytė,
Onutė Švabauskaitė
violoncella

Dílo oscilující na pomezí koncertní performance a audiovizuální instalace vychází z představy souběžného spuštění několika přesýpacích hodin, což je vyjádřeno hudebně i vizuálně: violoncellisté jsou na pódiu umístěni do čtyř tylových válců, na které je v kombinaci se světelným designem projektován pohybující se abstraktní obraz. Po veleúspěšných provedeních na významných světových festivalech se tohoto originálního hudebního díla dočká i publikum v Brně.

Čtvrtek 15. října 2015, 19.30 Besední dům

DVOJRECITÁL: HOUSLE A BICÍ

MILOSLAV IŠTVAN / MAURICIO KAGEL / OK PERCUSSION DUO / ANDY PAPE /
ERKKI-SVEN TÜÜR
WALTER COURVOISIER
/ EUGÈNE YSAŸE / SERGEJ PROKOFJEV / PASCAL MANOLIOS

OK Percussion Duo: Martin Opršál a Martin Kleibl
Milan Paľa housle

Klasika i současná hudba, neobvyklý dvojrecitál kombinující sólové housle a bicí nástroje. Protagonisté představí repertoár pro své nástroje a spojí své síly ve světové premiéře: na objednávku festivalu pro ně Erkki-Sven Tüür vytvoří novou verzi své skladby Conversio, která byla původně napsána v roce 1994 pro housle a klavír a kterou po celém světě – na koncertních pódiích i nahrávkách – proslavil Gidon Kremer.

Pátek 16. října 2015, 19.30 Janáčkovo divadlo

FILHARMONIE BRNO

CLAUDE DEBUSSY Jarní ronda (z cyklu Obrazy)
ERKKI-SVEN TÜÜR Symfonie č. 4 „Magma“ pro bicí nástroje a orchestr, česká premiéra
IGOR STRAVINSKIJ Svěcení jara

Colin Currie bicí nástroje
Filharmonie Brno
dirigent Olari Elts

Na závěrečném koncertě festivalu, který přinese vskutku atraktivní program, vyvrcholí rezidenční působení Erkki-Svena Tüüra českou premiérou jeho čtvrté symfonie (2002); její takřka rituální rytmická seance nalezne svůj protějšek ve Stravinského Svěcení jara (1913), jehož partitura taktéž obsahuje výrazné party bicích nástrojů.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Změna programu vyhrazena!

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Předprodej zahájen!
Také on-line (vstupenky zde)